Čtvrtek, 9 února, 2023
novinky
- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
Rady a NávodyUž navždy v suchu s Patagonií

Už navždy v suchu s Patagonií

Miluješ hřebenovky? V tom případě víš, jak se dá při takové vícedenní túře zmoknout až do morku kostí. Tipujeme, že návrhářský team v Patagonii myslel přesně na toto, když vyvíjeli nový model Granite Crest Jacket a podle toho mu vybrali i název.

Patagonia Granite Crest je outdoorová bunda vhodná do deště. V této kategorii existuje několik typů bund (gumová pláštěnka nepočítaje), které dosahují nepromokavosti buď díky PU zátěru nebo nepromokavé membráně. Bundy s membránou jsou nejběžnější i nejoblíbenější kvůli dobré odolnosti vůči vodě v poměru k prodyšnosti a hmotnosti. Patagonia vyvinula vlastní technologii H2No™, která představuje výkonnostní standard pro oděvy, které mají být nepromokavé, větruvzdorné a prodyšné.

Žádná bunda do deště nebude úplně prodyšná díky nepropustnosti nepromokavé membrány, ale Patagonia Granite Crest má několik funkcí, které pomáhají udržovat teplotní komfort. Za prvé, používá 3-vrstvou konstrukci, což znamená, že nepromokavá membrána je z vnitřní strany pokryta tenkou žerzejovou tkaninou, která je příjemně měkká a pružná. Kromě toho odvádí tělesnou vlhkost a ta se nekondenzuje na pokožce. Tím se liší od 2 nebo 2,5 vrstvých bund. Za druhé, když se začneš potit během šlapání do kopce, vypustíš páru přes dva velkorysé větrací zipy v podpaží.

Naopak, když přijde vytoužená chvíle a začne tě bičovat déšť a vítr, zazipuješ se do kapuce na způsob Kennyho ze South Parku. Tento styl je nepřekonatelný v tom, jak důkladně ti ochrání hlavu, obličej a krk. Kapuce má laminovaný kšilt, aby byla v tom nečase stále ještě šance něco vidět, a nastavuje se stahovacími lanky po stranách a vzadu – podle toho, zda máš pod ní přilbu, čapku, nebo jen vlastní hlavu. Zipy jsou proti promokání chráněny buď klopou nebo laminováním. Patagonia si dává záležet na detailech, jako je suchý zip na manžetách (už nikdy ti nenateče do rukávů) a stahování na spodku bundy. K nepromokavosti přispívá i povrchová vodoodpudivá úprava, která je na všech nových modelech výlučně bez obsahu škodlivých PFC látek.

Patagonia Granite Crest Jacket je všestranná třísezónní membránová bunda, dobře vybavená k tomu, aby se stala stabilní součástí tvých zavazadel vždy, když opouštíš hranice všedních dnů. Je poměrně prostorná, dobře se v ní hýbe a ve srovnání např. s Patagonie 3L Torrentshell představuje lehčí a tenčí shellku, která ale snese i vytrvalý déšť. Mrknutím oka ji sbalíš do vlastní kapsy a s její hmotnosti ji v batohu ani nepocítíš.

Na slabý výběr bund do deště od různých výrobců se rozhodně stěžovat nedá, ale Patagonie vyniká trvale udržitelným přístupem. Granite Crest je bunda kompletně vyrobená z vyřazených rybářských sítí, které jinak představují vysoké procento plastového odpadu v oceánech a odráží snahu textilního odvětví o vyšší úroveň environmentálního povědomí. Mrkni se na ni zde.

Naše weby

Nejnovější články

- Reklama -Newspaper WordPress Theme

Ostatní právě čtou

Další články autora

- Reklama -Newspaper