Středa, 18 září, 2024
novinky
- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
Rady a NávodyJak udržet vaši trampolínu ve skvělé kondici po dlouhá léta, a kdy...

Jak udržet vaši trampolínu ve skvělé kondici po dlouhá léta, a kdy vyměnit příslušenství k trampolíně?

Pořídili jste svým dětem na zahradu trampolínu, aby se v létě mohly bavit skákáním a dováděním na ní? To je skvělý nápad, za který jste jako rodiče jistě sklidili cenné body. Není totiž nic lepšího, než dohromady skloubit zdravý pohyb na čerstvém vzduchu a zábavu. Jak ale o trampolíny pečovat, a kdy vyměnit příslušenství k trampolínám, aby vám v perfektním a bezpečném stavu vydržely mnoho let?

Úklid a údržba

To nejzákladnější, co můžete pro zachování plné funkčnosti trampolíny udělat, je průběžně dbát na její dobrý stav. Trampolíny obvykle stojí v zahradách či na terasách, a tak je přirozené, že se na nich usazují nejrůznější nečistoty, prach, pyl, listy, mrtvý hmyz a všechno, co se venku přirozeně vyskytuje. Tomu dost dobře zabránit nelze. Můžete ale údržbě věnovat pravidelnou pozornost, a tím proces stárnutí materiálu způsobený dlouhodobým působením nečistot ve spojení s povětrnostními vlivy významně zpomalit.

Stačí si jednou za pár dní vzít kbelík s teplou vodou a dobře vyždímaným hadříkem otřít příslušenství k trampolínám od všech přítomných nečistot. Od skákací plochy, přes ochranné polstrování ocelových pružin až po kovovou konstrukci trampolíny a schůdky. Během otírání je také dobré kontrolovat, zda konstrukce stále stejně dobře drží pohromadě, zda nerezne ve spojích, nenajdete prasklinky na skákací ploše nebo jestli nedošlo k natržení bezpečnostní sítě.

Ochrana před povětrnostními vlivy

Pokud máte svou trampolínu umístěnou venku, je samozřejmé, že na ni bude pršet, bude vystavena slunečnímu záření, horku, větru a vlhku. Máte-li ji venku navíc postavenou celoročně, také sníh a nízké teploty jejímu stavu rozhodně neprospívají. S působením povětrnostních vlivů vám ale do značné míry může pomoci příslušenství k trampolínám, jako jsou postranní sítě. Ty slouží především jako bezpečnostní faktor. Zároveň však sítě pomohou zamezit, aby se na skákací plochu trampolíny dostaly větvičky a listí naváté poryvy větru.

Velmi nápomocná však je také plachta na překrytí vrchní otevřené části trampolíny. Dovnitř takto zabezpečené trampolíny se nedostanou ptáci, nenaprší do ní, ani tam nenapadá listí. Vrchní plachta ale může posloužit i jako stínidlo, rozhodnou-li se vaše děti udělat si z trampolíny domeček.

Ať už budou členové vaší domácnosti na trampolíně skákat, přespávat za horkých letních nocí, nebo si dovnitř nanosí polštáře a udělají si z ní nedobytný hrad, nezapomeňte na bezpečnostní polstrovaný kryt pružin.

Včasná výměna starých dílů trampolíny

Z bezpečnostního hlediska je kompletně perfektní stav trampolíny podmíněn stoprocentní funkčností jednotlivých dílů, z nichž se tento zábavný venkovní prvek skládá. Proto je před zahájením každé skákací sezóny, ale i v jejím průběhu, potřeba kontrolovat, jak si trampolína vede. A to ať už ji skladujete složenou v suchu garáže či sklepa, nebo ji necháváte na svém místě celoročně, a pouze ji zajišťujete plachtami či jiným materiálem zabraňujícím bezprostřednímu působení sněhu, mrazu a vlhka.

Schůdky vedoucí na trampolínu můžete přetřít lakem či barvou, a dát jim tak nový šmrnc. Stejně tak jako další části kovové konstrukce. Vše je ale třeba důkladně zbavit případné rzi a náležitě ošetřit k tomu určenými přípravky. V případě skákací plochy, pružin, které ji drží, ale také obvodové bezpečnostní sítě, se však opravy nedoporučují.

Z bezpečnostních důvodů je důležité zrezlé a vytahané pružiny vyměnit za nové, stejně jako skákací plochu, jakmile na ní objevíte byť jen miniaturní trhlinku. Mnoho domácích kutilů a koumáků se pokouší zašívat narušenou bezpečnostní sít nebo lepit natrženou či časem ztvrdlou skákací plochu. To se ale, zejména jde-li o bezpečnost dětí, nevyplácí.

Naše weby

Nejnovější články

- Reklama -Newspaper WordPress Theme

Ostatní právě čtou

Další články autora

- Reklama -Newspaper