Středa, 8 února, 2023
novinky
- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
Rady a NávodyHorolezci školili elektrikáře, jak evakuovat ze sloupu kolegu

Horolezci školili elektrikáře, jak evakuovat ze sloupu kolegu

Tým elektrikářů ze středoslovenské distribuční (SSD) absolvoval v uplynulých dnech na Liptově školení zaměřené na lezecké techniky. Profesionální instruktoři z řad leteckých a horských záchranářů se zaměřili zejména na zvládání kolizních situací ve výši, které by mohly nastat například při opravách na stožárech velmi vysokého napětí. Klíčovou aktivitou byla evakuace zraněné osoby uvíznuté ve výšce. TASR o tom v pondělí informoval specialista externí komunikace SSD Miroslav Gejdoš.

„Mezi našimi elektrikáři máme specifickou skupinu takzvaných ‚stovkárov‘. Jsou to chlapi, kteří se starají o údržbu elektrických vedení na úrovni velmi vysokého, tedy 110-kilovoltového napětí. Často pracují na stožárech ve výšce několika desítek metrů. Kromě toho, že potřebují profesionální školení na lezecké práce ve výškách, musí být připraveni i na krizové situace, kdy je třeba někomu pomoci a dostat ho bezpečně na zem, „vysvětlil technik bezpečnosti a ochrany zdraví při práci ze SSD Peter Stance.

Třídenní školení energetiků se uskutečnilo na skalním převisu v Liptovském Jánu a na stožáru jedné z lanovek v nízkotatranských lyžařském středisku. Podle Gejdoš si vyzkoušeli lezeckou techniku, slaňování, evakuaci kolegu z výšky pomocí speciálního horolezeckého zařízení, ale i vázání různých uzlů či používání speciálního evakuačního zařízení.

„Šlo o certifikované školení, které musíme absolvovat pravidelně. Instruktoři si hned všimli automatické návyky našich pracovníků při lezení do výšky, jako zajišťování či dodržování všech bezpečnostních postupů. Právě o toto nám jde, aby se na stožárech chovali zodpovědně k sobě i kolegům automaticky, aby to bylo nedílnou součástí jejich práce, „konstatoval Stance.

Naše weby

Nejnovější články

- Reklama -Newspaper WordPress Theme

Ostatní právě čtou

Další články autora

- Reklama -Newspaper